Magyar Katolikus Lexikon > K > kínai ortodox egyház

kínai ortodox egyház: A bizánci szertartású kerséget az oroszok vitték Kínába. Makszim Leontyev, a kozákok lelkésze 1685: a kínai cs. szolgálatába állt, és engedélyt kapott arra, hogy Pekingben ort. tp-ot építsen. Pekingben orosz missziós közp. alakult, amely 1863: a →Szent Szinódus felügyelete alá került. Iszaia Polikon orosz szerz. kínaira ford. a szert-okat. Az orsz-ban ort. tp-ok épültek. 1917 u. sok orosz emigráns érkezett Kínába. Ezek hatására a ~ a karlócai emigráns oroszok egyh. szervezetével került joghatósági kapcsolatba. 1945: a moszkvai pátr. a ~at saját joghatósága alá rendelte, s 1956: →autonómiát adott neki. A ~ élén a pekingi érs. áll. Híveinek száma 1945: kb. 200 ezer, azóta a kivándorlások miatt kb. 20 ezerre csökkent. P.I.

Oriente Cattolico 1962:199.